dąb

„Silny jak dąb” – to najkrótsza z możliwych definicja drzewa będącego kwintesencją trwałości, długowieczności i potęgi. Poprzez swoje cechy był uznawany za boskie – nie bez przyczyny pojawia się w mitologii greckiej, rzymskiej, a także słowiańskiej i skandynawskiej. Kojarzony z płodnością, siłą witalną i zdrowiem, dzięki czemu na przestrzeni tysięcy lat żołędzie, liście czy nawet gałęzie dębu stosowano w medycynie, lecząc najróżniejsze schorzenia.

Dzięki swojej wytrzymałości na przeciążenia, odporności na ścieranie czy namakanie, do dzisiaj jest wykorzystywane w budownictwie, meblarstwie, stolarstwie czy szkutnictwie. Wykorzystywany jest jako filar potężnych konstrukcji oraz element wyposażenia najbardziej wysmakowanych wnętrz. Drewniane, ręcznie robione deski kuchenne z drzewa dębu, są zdecydowanie produktem godnym polecenia dla ludzi ceniących trwałość i ponadczasowe piękno. 

cabu deska kuchenna z drzewa dębu

dąb czarny (polski heban)

Najwyżej wyceniany gatunek dębu, którego walory wynikają z leżakowania przez setki lat w wodzie. Pod wpływem reakcji chemicznych zachodzących pod wodą oraz garbników zawartych w korze, drzewo nabiera głębokiego czarnego koloru, stanowiąc gratkę dla mistrzów meblarstwa ozdobnego i inkrustracji.