albicja (albizia)

albicja jedwabista to wywodzące się z Azji niewielkie liściaste drzewko, dorastające w swoim naturalnym środowisku do 12m wysokości. W Polsce osiąga ok. 7m, będąc coraz częściej ozdobą rodzimych ogrodów. Drewno ma piękne, ciepło-złote i brązowe odcienie, poprzeplatane jasnymi oraz ciemniejszymi liniami, dodatkowo z biegiem czasu delikatnie pogłębiając koloryt. Jako drewno egzotyczne charakteryzuje się unikatowym wyglądem i oryginalną fakturą, zdecydowanie różnicując je od rodzimych gatunków. Drewniane deski kuchenne z albicji spełnią oczekiwania najbardziej wybrednych poszukiwaczy naturalnej niedoskonałości. 

cabu deska kuchenna z drzewa albicji

merbau

drzewo rosnące w wilgotnym, tropikalnym klimacie Oceanii i południowo-wschodniej Azji, gdzie dorasta do 45m wysokości. Posiada najwyższą, w sześciostopniowej skali, I klasę ciężkości, dzięki czemu nazywane jest także drzewem żelaznym. Dzięki unikatowym odcieniom złotych, błyszczących pasemek, Merbau z powodzeniem wykorzystywane jest przy produkcji podłóg, schodów, mebli oraz stolarstwie artystycznym, a także jako budulec instrumentów muzycznych.

IMG_E3530%20pop_edited.jpg

acajou (mahoń afrykański)

Acajou, to pochodzące z lasów deszczowych Afryki, duże, osiągające do 45m wysokości drzewo. Charakteryzuje się wyjątkową, różowo – bordowo – brązową barwą, które z czasem przybiera odcienie czerwieni. To co unikatowe, to jego połysk po polerowaniu – drewno się mieni różnymi odcieniami. Przy okazji, zaraz po ścięciu roznosi świeży cytrusowy zapach. Acajou jest wyjątkowo wytrzymałe na zgniatanie, dzięki czemu może z powodzeniem być wykorzystywane w szkutnictwie czy produkcji podłóg.

IMG_3702_edited.jpg

iroko

Afrykańskie drewno o charakterystyce zbliżonej do Acajou, pozyskiwane z drzew z rodziny morwowatych. Jest podobnie wytrzymałe i w miarę łatwo poddaje się obróbce. W odróżnieniu od mahoniu, występuje w innych, nieco bardziej zróżnicowanych kolorystycznie odcieniach, od jasno-złotego, po głęboko brunatny. Dzięki swoim właściwościom oraz pięknej różnorodności, wykorzystywane jest m.in. w szkutnictwie oraz przy produkcji luksusowych aut

meranti

drewno pozyskiwane z kilkudziesięciu gatunków drzew z rodziny Shorea, porastających południowo-wschodnią Azję. W przeciwieństwie do Merbau jest drewnem lekkim, stosunkowo łatwym w obróbce, ale wymagającym dobrej jakości bardzo ostrego osprzętu. Dzięki zamkniętej strukturze łatwo przyjmuje środki impregnujące, tworząc szczelne powłoki. Wykorzystywane jest w stolarstwie, meblarstwie oraz przy wyposażeniu wnętrz.

IMG_3706_edited.jpg
Untitled.jpg